
Choroba Hashimoto dotyka coraz większej liczby osób w naszym kraju. Niestety choroba ta często jest podstępna i przynajmniej w pierwszej fazie nie daje objawów, które pomagają w jej szybkim rozpoznaniu i leczeniu. Dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej, a także przeprowadzić niezbędne badania w celu wykrycia ewentualnych zmian w organizmie.
Czym w ogóle jest Hashimoto?
Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje komórki tarczycy, czyli ważnego gruczołu wydzielniczego. Ze względu na to, że jest to choroba zapalna, często nazywana jest także przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Co charakterystyczne, choć choroba ta może wystąpić zarówno przy normalnej pracy tarczycy, jak również przy podwyższonej lub pomniejszonej pracy tego gruczołu, zazwyczaj sama prowadzi do zmniejszenia jego aktywności.
Niedoczynność tarczycy z powodu Hashimoto: kogo zazwyczaj dotyka
Jeszcze do niedawna choroba była kojarzona przede wszystkim z kobietami w wieku średnim. Obecnie jednak coraz częściej dotyka osób młodych, w tym dzieci, a także mężczyzn.
Jak wykryć chorobę Hashimoto?
Ze względu na to, że choroba Hashimoto prowadzi do niedoczynności tarczycy, zazwyczaj jest wykrywana po nasilających się objawach ich niedostatku. Aby mieć pewność, czy dotknęła nas choroba tarczycy Hashimoto, należy więc wykonać badania laboratoryjne na poziom hormonów. Najłatwiej będzie je porównać, sprawdzając na specjalnym kalkulatorze dostępnym tutaj: https://hashimotoplan.com/kalkulator-optymalnego-poziomu-hormonow/. W ten sposób sam, jeszcze przed formalną diagnozą, będziesz mógł sprawdzić, czy i ciebie dotknęło zapalenie tarczycy.