Łysienie plackowate

Alopecia areata to zaburzenie autoimmunologiczne, które powoduje utratę włosów na skórze głowy, twarzy i innych obszarach ciała. Może być trudne do leczenia, ale można podjąć kroki w celu zarządzania objawami.

Łysienie plackowate jest uważane za autoimmunologiczną chorobą skóry, w której organizm produkuje przeciwciała przeciwko swoim własnym komórkom. Choroba ma tendencję do nawrotów, a objawy mogą się nasilać i łagodzić bez powodu. Łysienie plackowate może być leczone farmakologicznie lub poprzez stosowanie innych metod, takich jak terapia światłem. W przypadku ciężkich objawów można rozważyć transplantację włosów.

Najczęstsze objawy łysienia plackowatego to:

  • utrata włosów na skórze głowy, twarzy lub innych obszarach ciała;
  • widoczne, białe plamy na skórze głowy lub innych obszarach ciała;
  • łuszczenie się skóry głowy;
  • swędzenie i pieczenie skóry głowy.

Nie ma lekarstwa na łysienie plackowate, ale leczenie może pomóc zapobiec dalszej utracie włosów i promować wzrost dla niektórych osób z tym stanem. W zależności od sytuacji lekarz może zalecić więcej niż jeden rodzaj leczenia.

Dokładna przyczyna łysienia plackowatego jest niejasna, ale uważa się, że jest ona związana z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, które prowadzi do stanu zapalnego i utraty włosów

Laserowa terapia wypadania włosów to nieinwazyjna metoda leczenia, która może pomóc zwalczyć stan zapalny i zmniejszyć swędzenie i pieczenie. Terapia ta polega na naświetlaniu miejsc utraty włosów przez określony czas, a następnie mogą one odrosnąć.